Доля нашої бібліотеки тісно пов’язана з історією нашого краю – області, району, взагалі – півдня України, який є досить молодою історичною одиницею на теренах Української держави.
Наше місто Баштанка веде свій початок із року 1806-го, коли на казенних землях царський уряд оселив переселенців з Полтавської і Чернігівської губерній. І першу назву воно мало Полтавка. Перша школа була відкрита в Полтавці у 1860 році, а в 1899 році створено селянський театр.
Початок створення бібліотек у нашому краї можна віднести до початку ХХ століття. Так, у 1906 році вчитель Лісовський В.С. організував громадську бібліотеку-читальню з дозволу Херсонського губернатора у с.Плющівці. Згодом подібні бібліотеки з’являються і в інших селах.
В квітні 1919 року з’явилась перша сільська бібліотека в с. Привільному, основним фондом якої стали конфісковані поміщицькі книги. Через 2 роки тут почала працювати хата-читальня.
У 1926 році Полтавка стає районним центром, а в 1928 році Полтавка перейменована на Баштанку.
У 1935 році з нагоди 18-х роковин Жовтневої революції в Баштанці відкрився районний Будинок культури, де і була створена районна бібліотека з читальним залом. Лекційна група, в яку входили бібліотекарі, проводила значну просвітницьку роботу серед населення.
В 1959 році до Баштанського району був приєднаний Привільненський район, і функції Баштанської районної бібліотеки значно розширились.
З архівних документів відомо, що до листопада 1949 року завідуючою районною бібліотекою працювала Усленко Марія Кирилівна, а з листопада 1949 року – Шилова Олександра Яківна. З 10 квітня 1950 року завідуючою районною бібліотекою призначена Стрига (Самардак) Фросина Петрівна, яка за направленням обласного управління культури приїхала в 1949 році працювати в Баштанку після закінчення бібліотечного факультету Херсонського культосвітнього училища. Протягом 1951 – 1955 років культурно-освітню роботу серед населення проводить районна бібліотека для дорослих під керівництвом завідуючої Трибрат Надії Дмитрівни. З 1955 по 1962 рік бібліотекою завідує Злотнікова Ніна Сергіївна, а з 1963 року по 1969рік – знову Стрига Ф. П. Книжковий фонд станом на 01.1966 року складав 21523 примірника, штат бібліотеки був 4 працівника, протягом року обслужено 2308 читачів, книговидача склала 47198 примірників.
В 1969 році районна бібліотека отримала нове типове приміщення по вул. Театральній, 4. Тут розмістились дві районні бібліотеки - доросла та дитяча. Загальна площа будівлі складає 500 кв.м. З 1969 по 1974 рік в районній бібліотеці для дорослих функціонували абонемент та читальний зал, був у штаті бібліотеки й методист. Розмістилась вона на першому поверсі будинку, другий зайняла районна дитяча бібліотека.
З 1969 по 1977 роки завідує районною бібліотекою Власенко Надія Іванівна.
В 1974 році в Баштанському районі відбулася централізація бібліотек. 11 листопада 1974 року згідно рішення виконавчого комітету районної ради народних депутатів за № 471 була зареєстрована Баштанська централізована бібліотечна система. До її складу ввійшло 28 бібліотек (2 – районні та 26 сільських бібліотек). Таким чином було утворено єдине структурно-цілісне утворення – ЦБС, мета якого - найбільш ефективне використання бібліотечних ресурсів району.
З 1977 року ЦБС очолює Борщевецька Ганна Іванівна, яка по закінченню Київського Державного інституту культури за направленням Миколаївського обласного управління культури в серпні 1976 року прибула на роботу в Баштанську центральну районну бібліотеку.
В 1979 році до складу ЦБС ввійшли 4 профспілкові бібліотеки (підприємства “Сільгосптехніка”, радгоспів “Добра Криниця”, Баштанський”, ”Виноградівський”).
В 1987 році відкрилась нова міська бібліотека № 2 по вул. Ювілейній.
З 1996 по 1999 роки по причині загальної економічної кризи було закрито 5 сільських бібліотек в населених пунктах, де кількість населення становила менше 500 жителів. Значно було скорочено і бібліотечні штати.

З початком нового тисячоліття і в бібліотечній галузі намітився вихід із кризи. З 2002-го року центральна районна бібліотека приступила до освоєння новітніх комп’ютерних технологій. Було придбано перший комп’ютений комплекс, до фондів ЦРБ увійшли нові документи на електронних носіях. Розвивається фандрейзингова діяльність. Бібліотека тісно співпрацює з органами влади та місцевого самоврядування, щороку розширюється коло її партнерів по соціокультурній діяльності та друзів бібліотеки. Широким попитом користуються масові заходи, які проводить бібліотека. Особливої популярності набули розроблені районною бібліотекою літературно-соціальні програми “SOS! Врятуйте наші душі!”, що має на меті переконати молодь у престижності здорового способу життя та “Школа етикету”. На її базі функціонує Центр сприяння соціальній адаптації молоді, Центр краєзнавства «Оберіг». З 2007-го року в бібліотеці працює досить цікаве літературно-мистецьке об’єднання «Роксолана», до складу якого входять творчі особистості міста Баштанка. (Відео ювілейного засідання, присвяченого 5-річчю клубу, розміщене в мережі Інтернет.